Do otevření Státní opery zbývají tři měsíce

15. Říjen 2019

Budova Státní opery již tři roky prochází generální rekonstrukcí, nyní práce míří do finále. Do slavnostního znovuotevření veřejnosti, které je plánované na 5. ledna, zbývají necelé tři měsíce.
Ministr kultury PhDr. Lubomír Zaorálek navštívil staveniště s ředitelem Národního divadla prof. MgA. Janem Burianem a předsedou představenstva HOCHTIEF CZ Ing. Tomášem Korandou.

Za pár měsíců bude mít Praha novou Státní operu. Restaurátoři vyčistili nástěnné malby i vzácné fresky. V hledišti jsou už i první křesla, do kterých diváci usednou na začátku příštího roku.
V prvním patře jsou už zčásti hotové některé lóže s dřevěným zábradlím. Do něj stavebníci zabudují čtecí zařízení s překladem operních textů.
Potřebujeme akorát koberec, křesla a displeje. Samozřejmě to jsou činnosti, na které máme ještě zhruba dva měsíce čas, protože by se mohly ty koberce poničit. Někde už jsou a jdou tam i tapety, vysvětluje v jedné z nových lóží vedoucí výstavby Ing. Jan Křístek .
Aby nábytek, červené obložení a koberce nenarušily akustiku sálu, museli pracovníci podle technicko-provozního ředitele ND Václava Peloucha vyzkoušet materiály v laboratoři.
Akustika tu byla relativně dobrá. My měli za úkol ji nezkazit, což se snad povedlo. Všechny práce, které se tu dělali, se nejdříve zkoumaly v laboratořích a akustických komorách. Zkoumali jsme materiály včetně tapet, koberců a sedaček, protože nově se vyráběly také sedačky, které se blíží tomu, jak to vypadalo před rekonstrukci v sedmdesátých letech, dodává.
Jsem rád, že se rekonstrukce jednoho z nejkrásnějších českých divadel po několika letech chýlí ke konci a že v den svých 132. narozenin opět přivítá diváky. Nejenom v Praze moderní divadelní a hudební prostory chybí, proto bych si přál, abychom Státní operu zrekonstruovanou těmi nejmodernějšími postupy, mohli považovat za jednu z prvních vlaštovek tolik potřebných změn, řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek.