Nová opona pro Státní operu

30. Srpen 2019

V Dílnách Národního divadla na Floře byla dohotovena nová opona pro Státní operu. Umělecký ředitel sekce výroby ND Martin Černý se před dvěma lety pustil do nepředstavitelné práce, kdy podle pouhé černobílé fotografie původní opony Eduarda Veitha vytvořil novou oponu. Za unikátním dílem se skrývá více než 1000 hodin pečlivé práce. Originální opona, kterou mohli diváci p otevření (tehdy Nového německého divadla) v roce 1888 vidět, se po 2. světové válce záhadně ztratila. Nová opona nahradí „poslední“ oponu od akademického malíře Antonína Střížka, původně určenou pro nastudování Kouzelné flétny v roce 2002.

Martin Černý tedy po prozkoumání všech dostupných materiálů, dalších Veithových prací a jeho postupů vytvořil novou oponu jako poctu tomuto malíři a dekoratérovi (jinak rodákovi z Nového Jičína), když při zachování profesionálního respektu k původnímu dílu a jeho autorovi uplatnil jak své veliké zkušenosti scénografa, tak vlastní malířskou invenci.
Budova Státní opery je uzavřena od července 2016. Novou oponu bude veřejnost moci obdivovat od neděle 5. ledna 2020, kdy bude budova Státní opery po generální rekonstrukci slavnostně otevřena, přesně 132 let od jejího prvního otevření v roce 1888. K příležitosti slavnostního znovuotevření pořádá Státní opera galavečer, který diváky provede nejslavnějšími kapitolami své historie.